27 - 06 - 24

Overlast door scooters en fietsen: VvE verliest rechtszaak tegen Pizzeria

De bewoners van een VvE-complex ergeren zich aan de vele scooters en fietsen die bij hun pand staan. Oorzaak van de overlast: de afhaalpizzeria op de begane grond. De VvE wil de eigenaar van de winkel verbieden om reclame aan de gevel te plaatsen. Dat lukt bij de kantonrechter, maar de winkeleigenaar stapt naar het hof.

De bewoners van een VvE-complex ergeren zich aan de vele scooters en fietsen die bij hun pand staan. Oorzaak van de overlast: de afhaalpizzeria op de begane grond. De VvE wil de eigenaar van de winkel verbieden om reclame aan de gevel te plaatsen. Dat lukt bij de kantonrechter, maar de winkeleigenaar stapt naar het hof.

Dit is er aan de hand:

  • De eigenaar heeft twee winkelappartementen in het complex. Een daarvan is verhuurd aan de afhaalpizzeria.
  • De vijf woonappartementen daarboven zijn eigendom van andere VvE-leden.
  • De VvE vindt dat er overlast is door de pizzeria (stank, geluid, camera’s, de scooters en de fietsen), en de reclame doet afbreuk aan de uitstraling van het pand. De winkeleigenaar betoogt dat de reclame nodig is voor zijn bedrijfsvoering.
  • De VvE weigert toestemming om reclame te plaatsen en fietsen en scooters op de gemeenschappelijke buitenruimte te stallen.

De kantonrechter geeft de VvE gelijk, maar de winkeleigenaar laat het er niet bij zitten. Hij stapt naar het hof.

Het hof: de winkeleigenaar krijgt gelijk

De uitspraak van het hof is teleurstellend voor de VvE, want het hof vindt dat de VvE geen redelijke grond heeft om de toestemming te weigeren.

Motivering:

  • De winkeleigenaar gebruikt het winkelappartement volgens de bestemming als winkel. Er is dus geen aparte toestemming van de VvE nodig voor het gebruik als winkel.
  • Reclame is noodzakelijk was voor de bedrijfsvoering. Er is geen bewijs dat de reclame op zichzelf storend of hinderlijk is voor de bewoners. De weigering van de VvE is daarom ongegrond.
  • Er waren al afspraken tussen de VvE en de eigenaar over het plaatsen van fietsen en scooters aan de voorzijde van het pand.

De mogelijke overklast en de hinder moeten worden aangepakt via de toepasselijke regels van de splitsingsakte en het huishoudelijk reglement. Het hof verleent een vervangende machtiging aan de winkeleigenaar voor het plaatsen van reclame.

De VvE moet de proceskosten van de winkeleigenaar betalen.

Hulp nodig icon

Hulp nodig?

Heeft u hulp nodig? Ga dan voor meer informatie naar onze helpdesk pagina. Onze helpdesk is er voor al uw vraagstukken m.b.t. Juridische, Bouwkundige en Energie vragen.

Naar de helpdesk

Ontvang elke maand de nieuwste artikelen in je mailbox